shape shape

Maszyny, które tworzyły historię UNII

About Shape
Chose

ORZEŁ Pług zagonowy zawieszany

Liczba korpusów: 2
Szerokość robocza: 30 cm/korpus
Głębokość pracy: do 28 cm
Wydajność: 0,3 ha/h
Waga: 230 kg
Rok produkcji: 1967

Przeznaczony do wykonywania orek średnich i głębokich. Pługi wyposażone były w:1. odkładnice Pc 1-2-1 typu cylindroidalnego oraz w lemiesze dziobowe Pc1-2-2C,2. przedpłużki Pc 1-6-, których zadaniem jest odcięcie górnej warstwy skiby i odłożenie jej na dno bruzdy. Dzięki czemu uzyskuje się dokładniejsze przykrycie resztek pożniwnych.3. koło podporowe blaszane z regulacją głębokości pracy. Przystosowany do pracy z ciągnikami: Zetor 301, Zetor 4011, Ursus C-328.Do każdego pługa w wyposażeniu standardowym wchodził klucz dwustronny oraz instrukcja obsługi.

WULKAN Obsypywacz kopców

Głębokość pracy: do 15 cm
Moc ciągnika: do 50 KM
Wymagane obroty WOM: 540 obr./min.
Prędkość jazdy podczas pracy: 3 do 5 km/h
Wydajność przykrywania (20cm): 200 m/h
Waga: 400 kg
Rok produkcji: 1968

Przeznaczony do przykrywania dołów silosowych, może być również wykorzystany do przygotowania miejsca pod kopiec ziemniaków lub buraków. Dedykowany do ciągników: Zetor 3011, 4011, Zetor 50 Super, URSUS C-4011. W czasie pracy zasięg wyrzutu ziemi przez koło łopatkowe był regulowany w miarę zbliżania i oddalania się do kopca.Dodatkowo można było regulować strumień odrzucanej ziemi za pomocą osłony bocznej. Dźwignia regulacji była dostępna z siedzenia traktorzysty. Zmiana głębokości pracy dokonywana była przez odpowiednie ustawienie obu kół podporowych.

Chose
Chose

AGROPAN 1 Kultywator zawieszany

Liczba zębów: 17
Szerokość robocza: 250 cm
Głębokość pracy: 13 cm
Wydajność: 1,2 ha /h
Waga: 245 kg
Rok produkcji: 1970

Przeznaczony do spulchniania gleby (bez jej odwracania), wyciągania chwastów rozłogowych, wschodów chwastów nasiennych.W okresie wiosennym stosowane są do uprawy zwięźlejszych gleb zaoranych na zimę. Przygotowania roli przed siewem. Natomiast na glebach lżejszych można go było używać do zdzierania ściernisk, co zastępowało w wielu przypadkach podorywkę. Regulację głębokości pracy kultywatora przeprowadzało się za pomocą wrzecion nastawczych na obydwu kołach kopiujących. Produkowane w szerokościach roboczych 2,1 m i 2,6 m i 2,8 m.

ZDOBYWCA Pług przyczepiany czteroskibowy

Liczba korpusów: 4
Szerokość robocza: 120 cm
Max. Głębokość orki: 28 cm
Wydajność: 0,6 ha/h
Waga: 860 kg
Rok produkcji: 1956

Stosowany do orki dużych pól, głównie z ciągnikami bez podnośnika hydraulicznego. Rama pługa oparta jest na trzech kołach: bruzdowym, polowym i tylnym. Każde z kół posiada własną oś na której się obraca.Mechanizm unoszenia i opuszczania jest to podnośnik zapadkowy uruchamiany kołem polowym, wyposażonym w ostrogi przeciwślizgowe. Pługi produkowane były w wersji trzy skibowej i czteroskibowej, oraz trzy i czteroskibowej z pogłębiaczem.

Chose
Chose

SŁOWIK Pług zawieszany podorywkowy pięcioskibowy

Liczba korpusów: 5
Szerokość robocza: 25 cm/korpus
Głębokość pracy: do 12 cm
Wydajność: 065 ha/h
Waga: 286 kg
Rok produkcji:1976

Przeznaczony głównie do wykonywania podorywek wszelkiego rodzaju gleb, była też możliwość wykonywania orki na średnich głębokościach. Korpusy płużne wyposażone w odkładnice półśrubowe, usztywnione specjalną wyporą. Do odkładnicy przymocowane są na stałe za pomocą dwóch nitów specjalne mierzwniki ułatwiające przyoranie obornika, resztek pożniwnych i polonów przeznaczonych na zielony nawóz. Natomiast elementem podcinającym to lemiesze dziobowe. Do każdego pługa na wyposażeniu wchodziły: klucz dwustronny 19/24, klucz jednostronny 30 oraz instrukcja obsługi.